اکسپو ۲۰۲۰ دبی

23 آذر 1398 شبنم رفیعیان اکسپو, دانستنی های دبی

در میان تمام نمایشگاه های جهان، نمایشگاه جهانی اکسپو، از مجموعه نمایشگاه هایی می باشد که هر 5 سال یک بار در کشور متفاوت برگزار می شود و به مدت 6 ماه برقرار خواهد بود.

تاریخچه اکسپو 

expo از واژه expostion به معنای نمایشگاه گرفته شده است و یک مقصد جهانی برای میلیون های فرد، برای به اشتراک گذاشتن ایده ها، اختراعات، فرهنگ و هنر می باشد.
اهمیت اسکپو به قدری می باشد که به عنوان سومین رویداد مهم پس از مسابقات جام جهانی و بازی های المپیک شناخته می شود و آن را المپیک فرهنگ ملل می نامند.
قدمت این نمایشگاه به حدود 3500 سال پیش بر می گردد.
اولین نمایشگاه غیر رسمی اکسپو در سال 1844 در پاریس برگزار شد و از آن پس به رسمی همیشگی و دائمی تبدیل شد و اولین نمایشگاه رسمی اکسپو در سال 1851 در کاخ کریستال برگزار شده است و به عنوان بزرگ ترین نمایشگاه آثار صنعت همه ملل شناخته شده بود و کشورمان ایران به دستور امیرکبیر نیز در آن حضور داشت. در این نمابشگاه بیش از 100 هزار اختراع ناشی از انقلاب صنعتی رو نمایی شده است.
تا سال 2019، حدود 60 اکسپو در 24 شهر مختلف برگزار شده است.
بعضی از بزرگترین اختراعات برای اولین بار در این نمایشگاه نمایش داده شده است. از قبیل تلگراف در 1851 لندن، مایشن تایپ در 1876 فیلادلفیا، و ماشین دیزل در سال 1900 پاریس، تلویزیون رنگی در نیویورک در سال 1964، فیلم IMAX در اوساکا در 1970 و … از مواردی می باشند که در نمایشگاه های اکسپو اختراع شده اند.
آخرین نمایشگاه اکسپو، سال 2015 در میلان با تم ” تغذیه زمین، انرژی برای حیات ” برگزار شد و شامل اختراعاتی از قبیل درخت های سولار و آسانسورهایی که انرژی را ذخیره می کنند می باشد.
آخرین نمایشگاه در سال 2017 و در شهر آستانه قزاقستان برگزار شد.

چگونه دبی میزبان اکسپو 2020 شد؟

در نوامبر 2013 دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها (Bureau International des Exposition) در پاریس با سه بار رای گیری انجام شد و 167 عضو آن دبی را از رقبایی مانند سائو پائولو در برزیل، ازمیر در ترکیه و یکاترینبورگ در روسیه برتر شمردند.
پس از موفقیت دبی در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۳ مراسم آتش بازی مفصلی در بلندترین برخ دنیا یعنی برج خلیفه برگزار شد. آتش بازی ای که همگان را مات و مبهوت خود کرد. این موفقیت آنچنان برای دبی ارزشمند بود که یک تعطیلی ملی در روز بعد برای همه موسسات آموزشی کشور اعلام نمود!

اکسپو 2020 دبی 

نمایشگاه اکسپو 2020 دبی، جشن هوش و درخشش بشر و فرصتی برای به هم پیوستن همه افراد در گوشه کنار دنیا می باشد.
اکسپو 2020 دبی با نمایشگاه های جهانی که تا به حال برگزار شده کاملا متفاوت است این برنامه با شرکت 190 کشور دنیا برگزار می شود که ایران نیز یکی از این کشور ها است و بزرگترین همایشی خواهد بود که دنیای عرب به خودش دیده است.
تخمین زده شده است که نمایشگاه 2020 دبی بیش از 25 میلیون نفر بازدید کننده داشته باشد و بیش از 300،000 شغل جدید را ایجاد کند و اقتصاد امارات و دبی را به صورت چشم گیری رشد می هد.
احمد بن سعید آل مکتوم، رئیس کمیته اکسپو ۲۰۲۰ دبی اظهار داشت :

دبی به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از هوشمند ترین و متصل ترین شهر های جهان است که در حال کاوش آینده از وسایل نقلیه بدون راننده تا راه حل های هوش مصنوعی می باشد. ما امیدواریم که نه تنها تخصص خود در این زمینه را به اشتراک بگذاریم بلکه از طریق همکاری با سیسکو، به ذهن های سرتاسر جهان متصل شده و فرصت های زیادی را که از طریق همکاری امکان پذیر است جذب کنیم.

هم چنین، مدیر برگزاری نمایشگاه اعلام کرده است که:

اکسپو ۲۰۲۰ دبی ۱9۰ کشور و میلیون ها نفر را دور هم جمع می کند تا اتحاد و انسانیت را جشن بگیرند و تقریبا 70% از این بازدیدکنندگان خارج از امارات سکونت دارند.

محل برگزاری اکسپو 2020 دبی 

محوطه اصلی نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی در جنوب شهر و نزدیک فرودگاه بین المللی آل مکتوم واقع شده است.
امارت متحده تا به امروز بیش از 17 میلیارد دلار برای حمل و نقل و دسترسی آسوده و مناسب به محل برگزاری اکسپو 2020 دبی هزینه نموده است.
تصمیم گیری های اولیه درباره ساختمان اصلی در سال 2017 گرفته شده بود که آن را به شکل صفحه نمایشی دو طرفه گنبد مانند تبدیل کنند. این گنبد به صورت 360 درجه در شب به چرخش در می آید و هزاران تصویر از بازدیدکنندگان داخل و بیرون را نمایش می دهد.
گنبد عظیم و فوق مدرن الوصل پلازا (Al Wasl Plaza) قلب نمایشگاه اکسپو در سال 2020 خواهد شد که مراسم های مهم افتتاحیه و اختتامیه در این ساختمان برگزار می شود. تم اکسپو 2020 دبی ” اتصال ذهن ها، خلق آینده “ می باشد که گفته می شود یک نماد فیزیکی از تم اصلی قرار است ساخته شود.
هدف از این طراحی، ایجاد یک نماد پایدار برای چنین رویدادهایی در خاورمیانه بوده است. یک ساختار پارچه ای فتوولتائیک، گردشگاه های اصلی نمایشگاه را پوشش داده است و همچون سایه انداز خورشیدی عمل می کند که بر روی نمای ساختمان ها، از پنل های فتوولتائیک استفاده شده و با جذب حداکثر نور خورشید، نیمی از انرژی مورد نیاز اکسپو را تامین می کنند. پاکسازی و استفاده ی مجدد از فاضلاب، بازیافت مواد و متریال ها و کنترل سیستم های تولید کربن نمایشگاه، از دیگر استراتژی های معماری پایدار این طرح می باشند.
هر کشور یک غرفه با فضای 4.38 کیلومتر مربع خواهد داشت، اما کمتر از نیمی از فضا به غرفه ها اختصاص داده می شود. مابقی فضا به خدمات از قبیل محل نشستن تیم اجرایی، هتل ها، لینک های حمل و نقل، بخش های خرده فروشی و حتی یک پارک در مجموعه اختصاص خواهد یافت.
جمعیت 30000 نفری از داوطلبان در این همایش کار می کنند و چهره ی دبی خواهند بود.
این نمایشگاه تمام علاقه مندی ها از کشف نوآوری ها و ابتکارات گرفته تا پتانسیل های آینده برای استفاده از انرژی های پایدار و تجربه غذاها و موسیقی ملل مختلف دنیا را پوشش می دهد.
طبق برنامه ریزی ها قرار است ۸۰% زیرساخت نمایشگاهی بعد از رویداد اکسپو ۲۰۲۰ دبی هم قابل استفاده باشند و شرکت زیمنس از همین الان اعلام کرده که مقر لجیستیک جدیدش را در این منطقه مستقر خواهد کرد.

تاریخ برگزاری اکسپو 

اکسپو ۲۰۲۰ دبی در ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰  با همکاری رهبر فناوری جهانی سیسکو برگزار خواهد شد و تا ۱۰ آوریل ۲۰۲۱ که مصادف با پنجاهمین سالگرد تاسیس کشور امارات متحده عربی است ادامه خواهد داشت و اولین نمایشگاه جهانی است که در منطقه MEASA (خاورمیانه، آفریقا و جنوب آسیا) برگزار می شود و این نمایشگاه را به فرصتی بی نظیر و فوق العاده برای نمایش و شناسایی استعدادها و خلاقیت های این منطقه تبدیل می کند.
سیسکو آخرین نوآوری های تکنولوژیکی خود را ارائه می دهد که فرصت اکتشاف و ارتباطات جدید را برای یک آینده ی پایدار و جامع فراهم می کند.

غرفه های نمایشگاهی اکسپو 2020 دبی

نکته قابل توجه نمایشگاه، غرفه های بسیار جذاب هر کشور می باشد که هر کدامشان یک اثر هنری هستید و بر اساس عناصر فرهنگی آن کشور ساخته شده است. تا کنون از 42 غرفه رونمایی شده است.
از اصلی ترین هدف های طراحی هر غرفه به این گونه می باشد که بازدیدکنندگان را به فکر و اندیشه در موزد آینده بشریت تشویق کند.

غرفه انگستان :

طراح بریتانیایی «Es Devlin» یکی از بزرگترین سازه های نمایشگاه را طراحی کرده است. این سازه به صفحاتی مجهز شده است که شعرها را نمایش می دهد و از کنسول هایی تشکیل شده که از مرکز ساختمان به سمت بیرون حرکت می کنند و یک نمای دایره ای شکل تشکیل داده است. شعر ها که قرار است به زبان های عربی، انگلیسی و فرانسوی نمایش داده شوند توسظ پنل های LED به نمایش در می آیند و در سرتاسر این نما حرکت خواهند کرد.
این مجموعه از یکی از آخرین پروزه های استیون هاوکینگ ایده گرفته است و هدف آن القا کردن حس وحدت بین تمام بازدیدکنندگان از تمامی کشور ها می باشد.

غرفه کانادا :

پاویلیون کانادا، با الهام گرفتن از مناظر کانادا و المان ها معماری عربی، نشان دهنده یک نماد از روابط فرهنگی و اقتصادی بین کانادا و امارات می باشد.
در این غرفه می توانید یک سفر هیجان انگیز در گذشته، حال و آینده کانادا داشته باشید.

غرفه امارات :

این غرفه نمادی از تاریخ ملت به عنوان یک قطب جهانی می باشد  که در آن می توانید با نشستن در داخل یک کابین داخلی به تماشای تحولات پدیده ای که در دنیا رخ می دهد بپردازید. این کابین ها، برای آسایش و رفاه مسافران طراحی شده است و معنی تجربه پرواز را برای ما تغییر خواهد داد.
با استفاده از سلاح های رباتیکی، سطح عملکرد پرواز ها را با وزن سبکتر، استحکام بیشتر و مصرف سوخت بهبود یافته ارتقا می دهد.
در این غرفه هم چنین می توانید درباره مزایای هواپیما های نسل بعد یاد بگیرید.

غرفه آذربایجان :

پاویلیون آذربایجان با سقفی شبیه به برگ درخت، قصد در تشویق بازدیدکنندگان به کشف تاثیر خودشان در آینده محیط زیست دارد.

غرفه آلمان :

آلمان با طراحی غرفه ای روباز با ترکیب طبیعت و تکنولوژی یکی از بزرگترین غرفه های نمایشگاه خواهد شد.
در این غرفه بازدید کنندگان می توانند از آزمایشگاه های انرژی، شهر آینده و … دیدن کنند.

غرفه ایتالیا :

از اهداف این غرفه ارتباط عناصر خلاقیت و دانش می باشد.
غرفه ایتالیا در زیر واگن های واژگون شده سه کشتی قرار دارد و در آن داستان هایی به یادماندنی از فرهنگ، هنر، علم، امنیت و نوآوری را برای شما بازگو خواهد کرد.
این غرفه از مسیر های ارتباطی دریای مدیترانه ایده گرفته است و بازدیدکنندگان را به یک سفر از گدشته تا آینده خواهند برد.

غرفه فرانسه :

این غرفه ویترینی از فرهنگ کشورهای مختلف را به نمایش میگذارد. عنوان این غرفه ” نور، چراغ ها” نام دارد که در آن نور وسیله ای برای اتصال، منبعی برای گرما و خلاقیت در نظر گرفته شده است.
غرفه فرانسه از جنبش قرن 18 که توسط روشنفکران فرانسوی هدایت می شد ایده گرفته است.

غرفه اسپانیا :

در این غرفه می توانید خلاقیت را در سنین مختلف کشف کنید و همه چیز را در رابطه نوآوری، ماجراجویی و بیولوژی را بررسی کنید.
شکل مخروطی این سازه باعث می شود که جریان هوایی مناسبی برای بازدیدکنندگان در دسترس باشد و در آن از تفریحات سنتی 800 سال حکومت اسلامی اسپانیا لذت ببرید دوره ای که در آن ادبیات، معماری و آموزش شکوفا شد.

غرفه ژاپن :

از مهمان نوازی سنتی به همراه تکنولوژی بالا لذت ببرید.
مهمانان با هدایای بسته بندی شده با اشکال سنتی اریگامی احترام خود را به دیگران نشان می دهند.

غرفه چین :

این غرفه ترکیبی از عناصر سنتی چینی به همراه مفاهیم معماری مدرن می باشد و یکی از بزرگ ترین غرفه های نمایشگاه اکسپو با 4.636 متر خواهد بود.
این غرفه سمبلی از امید و آینده ای روشن خواهد بود و بر اساس ” ترکیب فرهنگ چینی با فرهنگ غربی ” طراحی شده است.

غرفه نیوزلند :

هدف اصلی این غرفه نشان دهنده ارزش مائوری می باشد که بر ارتباط عمیق بین مردم و محیط زیست تمرکز دارد.

غرفه ایران :

معاون فنی و مهندسی نمایشگاه های بین المللی ابران برای اکسپو اعلام کرده است :

ایران باید با حضوری قدرتمند، دستاورد های خود را به ویژه در دوره تحریم نشان دهد.

این غرفه در مجاورت غرفه های فرانسه و مکزیک در زمینی به مساحت 2.014 متر مربع برپا می شود.

برنامه های تفریحی

این نمایشگاه برای تمام سنین با همه گونه سلیقه طراحی شده است. به این صورت که شما می توانید شاهد اجراهای زنده از بسباری از گروه ها و اشخاص معروف دنیای موسیقی باشید و به تماشای اجراهای کمدین های معروف بروید.
هم چنین می توانید از برنامه های فرهنگی در زمینه هنر، در کنار تکنولوژی های جدید لذت ببرید.

لوگو 

لوگوی رسمی اکسپو ۲۰۲۰ دبی از حلقه ای طلایی الهام گرفته شده که در منطقه باستانی و تاریخی ساروق الحدید، حدود 4000 سال پیش کشف شده است و نماد و سمبل ارتباط بین دنیای شرق و غرب است که دبی نماینده آن محسوب می شود.
شیخ محمد در این باره اعلام کرده است :

این لوگو، نشان دهنده ریشه های عمیق تمدن ما به تمام جهانیان می باشد، ما همیشه همانند گلدانی می باشیم که تمدن و نوآوری را در خود جای می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *